logo

Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa, Wydanie II

Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa” to opowieść polskiego nastolatka Jana Szymczyka, który zostaje powołany w 1944 roku do Wehrmachtu, uczestniczy w walkach na przedpolach „Festung Breslau”, a następnie zostaje żołnierzem II Korpusu Polskiego. Bohater wspomnień wraz ze swoim rozmówcą, pomimo różnicy wieku i odmiennych realiów dorastania, nawiązują nić porozumienia, która pozwala wiekowemu weteranowi szczerze i nieskrępowanie przywoływać swoje wspomnienia, nie kierując ich na potrzeby rozmowy czy z obawy o przedstawiane treści.

Autor publikacji, chcąc jak najpełniej oddać historię głównego bohatera, w swoich poszukiwaniach dotarł do rodzin niemieckich i polskich oficerów Jana Szymczyka. Potomkowie, dzieląc się wspomnieniami o swoich przodkach, nadali całej opowieści nastoletniego żołnierza gorzkiej i trudnej do jednoznacznego ocenienia refleksji. Refleksji, która dotyczy dramatu wojny, ceny patriotyzmu czy bohaterstwa ocierającego się o granice szaleństwa.

Wspomnienia Jana Szymczyka, dalekie od poprawnych politycznie klisz, zostały uzupełnione przez autora bogatym komentarzem naukowym. Dzięki temu zabiegowi przeżycia głównego bohatera zostają ukazane w szerszym kontekście historycznym. Publikacja stanowi doskonałe źródło informacji dla wszystkich tych, którzy poszukują śladów swoich przodków służących w „mundurze feldgrau” oraz II Korpusu Polskiego. Służą temu m.in. zamieszczone w publikacji liczne skany dokumentów pochodzących z archiwów niemieckich, brytyjskich i polskich, które autor uzyskał podczas 10 lat pracy nad swoją książką.

W 2020 r. honorowy patronat nad publikacją objęła pani prezydent miasta Ruda Śląska – Grażyna Dziedzic. 


Metryczka
Okładka: miękka/twarda
Ilość stron: 384
Wydawca: Wydawnictwo POMOST, Poznań 2020