Klęska imperium zła. Rok 1920

Klęska imperium zła. Rok 1920 – recenzja

Dane szczegółowe: 

Autor: Andrzej Nowak

Wydawca: Biały Kruk

Rok wydania: 2020

Okładka: twarda

Liczba stron: 368

Dzięki uprzejmości wydawnictwa „Biały Kruk” miałem okazję przeczytać pracę Andrzeja Nowaka „Klęska Imperium Zła”

Blisko 100 lat temu, Wojsko Polskie pokonało nacierającą na odrodzoną Polskę, Armię Czerwoną. Wydarzenia, które rozegrały się wieku temu, ukształtowały II Rzeczpospolitą i stały się fundamentem jej niepodległości. Wysiłek całego narodu, zarówno na polu krwawych bitew z bolszewikami oraz w zaciszu gabinetów polityków i dyplomatów, przyczynił się do faktycznej odbudowy państwa, na którego odrodzenie czekało kilka pokoleń Polaków.

Magia wszelkich „okrągłych” rocznic, sprawia, że na rynku wydawniczym ukazuje się wiele ciekawych pozycji książkowych, które mają na celu przypomnienie ważnych wydarzeń lub postaci dla historii świata. Publikacja „Klęska Imperium Zła. Rok 1920” autorstwa profesora Andrzeja Nowaka, wpisuje się w obchodzony właśnie Rok Bitwy Warszawskiej, z okazji jej 100-lecia. Książka, licząca blisko 370 stron, to doskonałe kompendium wiedzy o wojnie polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921, zagrywkach dyplomatycznych wielkich imperiów wobec odrodzonej Polski oraz doskonała analiza „wojny o pamięć” wobec tych wydarzeń z perspektywy polskiej oraz rosyjskiej. Jednym słowem, czytelnik otrzymuję solidną, rzetelną oraz niezwykle wciągającą lekturę, która pozwala na zrozumienie wydarzeń z 1920 roku i ich znaczenia dla historii Polski. Prezentowane w książce treści, zostały zaczerpnięte z wcześniejszych tekstów profesora, które publikował w swoich artykułach oraz książkach, a które przy wydaniu niniejszej pracy zostały przez niego uzupełnione.

Książka podzielona jest na cztery części. W pierwszej, zatytułowanej „Bitwa o Europę. Wojna sowiecka-polska 1919-1920” zostaje przedstawiony militarny aspekt konfliktu pomiędzy odrodzoną Polską a Rosją Bolszewicką. W drugiej części, „Głębsze źródła zwycięstwa” profesor Nowak, dokonuje niezwykle ciekawej analizy polskich dróg do antykomunizmu, przedstawia początki koncepcji prometejskich w polskiej myśli politycznej oraz ukazuje stosunek Józefa Piłsudskiego do Rosji. W szerokiej perspektywie zostaje ukazana „wspaniałą polską niezgodę na zniewolenie” oraz przedstawione pomysły Polaków na rozbicie Imperium Rosyjskiego na przestrzeni wieków. Kolejna część książki „Trzeci pochód Ententy” czy „pierwsza zdrada Zachodu” to przedstawienie zakulisowej polityki wielkich mocarstw wobec Polski i Rosji Sowieckiej w trakcie wojny. Profesor Nowak, doskonale ukazuje prawdziwe intencje wielkich graczy ówczesnej polityki europejskiej wobec wojny polsko-sowieckiej, którzy byli w większości gotowi poświęcić odrodzoną Polskę dla Rosji – czerwonej lub białej. Czwarta, ostatnia częścią książki zatytułowana „Wojna o pamięć” to interesująca analiza współczesnej wojny o pamięć, dotyczącej trudnych momentów w historii Polski i Rosji. Wojny, która toczy się od dziesięcioleci za pomocą rosyjskiej propagandy, polityki oraz historiografii. Profesor Nowak, doskonale pokazuje przyczyny tego zjawiska oraz celnie wskazuje jak niezwykle groźne skutki wiążą się z „kompromisem opartym na kłamstwie.”

Przyznaję, że przeczytałem „Klęskę Imperium Zła” z przyjemnością. Czytelnik otrzymuje w jednej książce wieloaspektową analizę wydarzeń sprzed blisko 100 lat, napisaną przystępnym językiem, wzbogaconą dodatkowo licznymi i przepięknymi zdjęciami. Książka profesora Nowaka, zmusza do refleksji (często niestety gorzkich i trudnych) nad polską historią, ale pozwala również odczuć czytelnikowi dumę z osiągnięć naszych przodków, ich postaw oraz dokonań na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Komentowanie wyłączone.