logo

Kresy. Śladami wielkich Polaków

Kresy. Śladami wielkich Polaków - Recenzja

Dane szczegółowe:
Autor: Mirek i Magda Osip-Pokrywka
Wydawca: Jedność
Rok wydania: 2019
Okładka: Twarda
Liczba stron: 424
Kresy od wieków stanowią dla polskich twórców źródło niewyczerpanych inspiracji. Podróżując po ziemiach dawnej Rzeczpospolitej, człowiek obcuje z inną rzeczywistością. W poznawaniu historii tych niezwykłych ziem oraz żyjących tam bohaterów historii Polski, sprzyja najnowsza publikacja duetu pisarskiego Mirka i Magdy Osip-Pokrywki.

Duet pisarski, Mirek i Magda Osip-Pokrywka, podróżuje po świecie i publikuje materiały o ciekawych miejscach, krajach i kulturach. W ich bogatym dorobku pisarskim, jest np. znana czytelnikom Histmaga praca „Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II”. Tym razem autorzy zabierają swoich czytelników na Kresy, gdzie podążając śladami ich ośmiorga wybitnych Polaków, opisują ciekawe historie z ich życia oraz miejsca, z którymi byli związani. W pierwszym (z dwóch planowanych) tomie, podróżujemy po wschodnich ziemiach dawnej Rzeczpospolitej wraz z Janem III Sobieskim, św. Andrzejem Bobolą, Emilią Plater, Adamem Mickiewiczem, Henrykiem Sienkiewiczem, Józefem Piłsudskim, Czesławem Niemenem oraz Stanisławem Lemem. Jak można zauważyć, grono kresowiaków jest bardzo różnorodne i reprezentuje wybitnych przywódców wojskowych, artystów, a nawet świętych. Taki wybór postaci z różnych epok, zapowiada ciekawą podróż, śladami ich życiowych losów i tworzonych przez nich dzieł.

Książka została podzielona na osiem rozdziałów. Po krótkiej informacji wstępnej o danej postaci, autorzy przygotowali dużą mapę, z zaznaczeniem miejsc związanych z danym bohaterem. Mapa jest czytelna, ładnie zaprojektowana graficznie i umożliwia szybką lokację miejsca opisanego przez autorów. Następnie wyruszamy w kresową podróż, która jest ucztą dla oka i duszy. Książka od pierwszych chwil lektury dostarcza niezwykłych bodźców wzrokowych, za sprawą przepięknych fotografii, wykonanych przez autorów publikacji. Odwiedzamy pola wielkich bitew Jana III Sobieskiego, przechadzamy się ulicami polskiego Lwowa z Stanisławem Lemem czy delektujemy się obrazami przepięknych krajobrazów wraz z Czesławem Niemenem. Każde z miejsc, poprzedzone krótkim opisem, w jaki sposób jest związane z daną postacią, na długo pozostaje w wyobraźni czytelnika.

Autorzy albumu, często oddają głos swoim bohaterom, przytaczając fragmenty ich osobistych wspomnień (Lem) czy twórczości (Sienkiewicz, Mickiewicz). Obok takich opisów, znajdujemy również liczne podpisy po ilustracjami, które zawierają wiele ciekawostek i faktów historycznych związanych z danym krajobrazem, miejscowością czy budynkiem. Nie brakuje również zabawnych anegdot, fragmentów legend czy opowieści ludowych, które nadają „lekkości” lekturze. Przez taki rodzaj prowadzonej przez autorów narracji, poznajemy Kresy wielowymiarowo. Nie tylko przez pryzmat głównych bohaterów albumu, ale również wielokulturowości, religijnych obrządków czy tradycji, z którymi opisywane postacie, obcowały na co dzień.

Na osobną uwagę zasługuje również wydanie książki, która ma formę dużego albumu, drukowanego na wysokiej jakości kredowym papierze. Twarda oprawa z ozdobnymi złoceniami prezentuję się pięknie i nadaje kolekcjonerskiego charakteru całej publikacji. Słowa uznania należą się również osobie odpowiedzialnej za skład, która nadała niepowtarzalnego charakteru całości. Za pięknym wydaniem albumowym, idzie również pewien drobny mankament. Ze względu na dość pokaźne rozmiary książki (i jej wagę), nie sposób jej zabrać do plecaka i wyruszyć wraz z nią śladami opisywanych bohaterów. Być może w przyszłości, byłoby wskazane wydanie albumu w bardziej podręcznej formie. Na chwile obecną pozostaje zarekomendować lekturę w zaciszu domowej biblioteki.

Recenzowana książka jest skierowana do szerokiego grona czytelników. Na kartach „Kresów” odnajdą coś dla siebie fani twórczości danego artysty, pasjonaci militariów i pól bitewnych, czy miłośnicy dawnej architektury i sztuki. Nieco gawędziarski styl opowieści i olbrzymia ilość przepięknych zdjęć, sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie. Po jej lekturze, czytelnik zostaje z pewnym żalem, że tak szybko nastąpił koniec tych kilku ciekawych podróży przez Kresy…

Kresy przez lata byłymi ziemiami zamieszkiwanymi przez wielu polskich bohaterów narodowych. Pamięć o nich, ich dokonaniach i dziełu, stanowi ważny element naszej tożsamości. Warto poznawać losy kresowych bohaterów, warto udać się do miejsc, z którymi byli związani. Doskonałym przyczynkiem do tego rodzaju podróży, może stanowić praca „Kresy. Śladami wielkich Polaków”. Zachęcam do lektury!

Inne recenzje