Miłość i obowiązek. Powstanie styczniowe 1863 – recenzja

Dane szczegółowe:
Redaktor naukowy: Paweł Tyszka
Wydawca: Arx Regia – Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie
Rok wydania: 2023
Okładka: miękka
Liczba stron: 216
„Ich losy [powstańców], również te, które dopełniły się na syberyjskim zesłaniu i emigracyjnej tułaczce, stały się wyjątkowo nośnym składnikiem narodowej legendy, przekazywanej z pietyzmem w rodzinach, ukrytej w domowej tradycji, kultywowanej jako coś szczególnie drogiego, a zarazem intymnego, gdyż terror zaborcy wykluczał publiczne demonstrowanie uczuć” (s.66)
„Bez wątpienia ascetyczny charakter odzieży żałobnej pozbawionej ozdób doskonale korespondował z wykrystalizowanym w XIX w. ideałem niezłomnej matki Polski i skromnej polskiej dziewicy. Miały one nie przywiązywać wagi do błahych przyjemności, modnego wyglądu i chęci podobania się, co czyniło tym samym z mody zjawisko podejrzane i usprawiedliwione jedynie przez podporządkowanie wyższym ideałom, w tym wypadku narodowej sprawie. Polki doskonale wyzyskały wówczas ten ambiwalentny stosunek do mody” (s.168)
„Dzieje polskich powstań to historia powtarzającej się w każdym pokoleniu walki o wolność, klęsk, które nigdy nie złamały woli oporu, zwycięstw utrzymujących nadzieję, pamięci przekazywanej nieustannie, z pokolenia na pokolenie. Historia wytrwałości, która nigdy nie pozwoliła na opuszczenie rąk i triumf zwątpienia” (s.46)
Książkę do recenzji w wersji elektronicznej otrzymałem dzięki życzliwości Arx Regia – Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie za co składam serdeczne podziękowania.
Komentowanie wyłączone.