logo

Polska – niespełniony sojusznik Hitlera

Polska - niespełniony sojusznik Hitlera - Recenzja

Dane szczegółowe:
Autor: Krzysztof Grzegorz Rak
Wydawca: Bellona
Rok wydania: 2019
Okładka: Twarda
Liczba stron: 500

W sierpniowe dni, które powoli zwiastują koniec lata oraz kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej, ukończyłem książkę Krzysztofa Grzegorza Raka „Polska – Niespełniony sojusznik Hitlera”. Przyznam, że dawno nie czytałem tak doskonale udokumentowanej książki o stosunkach polsko-niemieckich w latach 30. XX wieku. Dokumentacja i analiza źródeł, w połączeniu z niezwykle ciekawą narracją to czyni lekturę prawdziwą przyjemnością. Nie sądziłem, że stosunki pomiędzy II Rzeczpospolitą a III Rzeszą mogły być tak złożone oraz pełne wielu ciekawych zwrotów akcji.

Przede wszystkim autor, pokazuje jaką rolę pełniła Polska w planach Adolfa Hitlera, zarówno przed jak i po jego dojściu do władzy. Przedwojenna Polska, obok Wielkiej Brytanii, odgrywała bardzo ważną rolę w polityce zagranicznej kanclerza III Rzeszy. Zadziwia ilość kroków dyplomatycznych, śmiałych propozycji, ustępstw oraz uprzejmości, które podejmował Hitler, aby mieć Polskę po swojej stronie. Co obiecywał Hitler oraz czego wymagał od rządów sanacji – odsyłam do treści książki.

Na koniec, krótka, ale ważna uwaga – to książka o tym co było i nie zostało ostatecznie zrealizowane, a nie o tym co mogłoby być i zostać zrealizowane

Inne recenzje