Publicystyka

Orlęta lwowskie – recenzja książki

Lwów zawsze wierny …

Lwów, ostoja polskości na wschodzie, pozostaje do dnia dzisiejszego w sercach Polaków. Miasto, z którym było związane setki polskich artystów, naukowców i wybitnych polityków, pozostało zawsze wierne Polsce. Również w tych najtrudniejszych chwilach, jak z okresu bitwy o Lwów w latach 1918-1919. Orlęta Lwowskie, autorstwa profesora Wojciecha Roszkowskiego, to niezwykłe wydawnictwo albumowe, z pięknie poprowadzoną narracją historyczną oraz delikatną nutką nostalgii, która nie przysłania jednak ogromnego szacunku autora dla orląt lwowskich. Tym pięknym mianem zostały określone pokolenia polskiej młodzieży i dzieci, które wychowane w szacunku i miłości do swojego miasta i wolnej Ojczyzny,  przystąpiły do krwawej walki o polski Lwów na jesień 1918 roku. Czytając książkę, należy oddać profesorowi Roszkowskiemu, zachowany przez niego obiektywizm oraz olbrzymią empatię dla młodocianych bohaterów sprzed ponad 100 lat. Czytając książkę, czytelnik niejednokrotnie będzie zdumiony postawą chłopców i dziewczyn, dla których wolna Polska i ich kochane miasto Lwów, znaczyły więcej niż ich młode życie. Z dzisiejszej perspektywy, gdzie dla takich słów jak poświęcenie, wytrwałość czy męstwo nie ma po prostu miejsca, postawa tych młodych ludzi skłania do wielu refleksji. Czytając książkę, nie skupiałem się aż tak bardzo na opisie historii konfliktu polsko-ukraińskiego. Bardziej interesowały mnie bezpośrednie przeżycia głównych uczestników walk o polski Lwów, których wspomnienia zostały szeroko zaprezentowane w niniejszej pracy. Cytowane relacje, doskonale oddają grozę zmagań z lata 1918-1919, ale również nadzieję młodych ludzi na szczęśliwe zakończenie konfliktu. Profesor Roszkowski, oprócz opisania samej historii wojny polsko-ukraińskiej, przedstawia również dzieje pamięci o lwowskich orlętach na przestrzeni ostatnich 100 lat. Pamięci niszczonej, poniżanej, brutalnie zabijanej, ale jednak nigdy nie zabranej z serc Polaków i Polek rozrzuconych po całym świecie. Taki album jak Orlęta Lwowskie, przypomina nam, cytując profesora Roszkowskiego, że los narodu to nie tylko to, co jest tu i teraz, co każdy z nas widzi przed sobą. Los Narodu, to pamięć, którą trzeba pielęgnować i wciąż o nią walczyć …

Książkę otrzymałem dzięki uprzejmości wydawnictwa Biały Kruk, za co bardzo dziękuję. 10 złotych z każdego sprzedanego egzemplarza książki zostanie przeznaczone na budowę Pomnika Orląt Lwowskich w Krakowie.

Kup książkę
audycja

Wieczór RDC: „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa”

6 stycznia byłem gościem pana Piotra Łosia, z którym rozmawiałem o mojej książce. W trakcie audycji opowiedziałem m.in. o losach głównego bohatera, problemie przymusowego poboru Polaków do Wehrmachtu oraz kwestii Volklisty na Górnym Śląsku. Zapraszam do odsłuchania zapisu naszej wspólnej rozmowy pod tym linkiem: https://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-chlopak-z-wermachtu-zolnierz-andersa/

Pełny zapis audycji
battlefield

Battlefield V – recenzja i ocena gry komputerowej

Gdy w maju 2018 roku, ukazał się pierwszy zwiastun nowej odsłony serii „Battlefield” wiele osób zastanawiało się po jego obejrzeniu, w jakich realiach będzie umieszczona akcja gry. Jaskrawa kolorystka, niesłychanie dynamiczna akcja, dziewczyna-żołnierz z metalową protezą ręki oraz dziwaczne umundurowanie żołnierzy, zupełnie nie przypominały realiów II wojny światowej. Konflikt z lat 1939-1945, którzy przedstawili twórcy w swoim trailerze, spotkał się z olbrzymim niezadowoleniem graczy. Wsłuchując się w negatywne oceny społeczności, EA DICE, postanowiło odejść od najbardziej kontrowersyjnych pomysłów i uczynić grę bardziej przypominającą produkcję dotycząca największego konfliktu w dziejach ludzkości. Czy to się udało?

Pełna recenzja i ocena gry
Nadzieja wdeptana w błoto tom 2 – recenzja i ocena książki

Nadzieja wdeptana w błoto tom 2 – recenzja i ocena książki

Zamieszczone w pracy wspomnienia są bardzo różnorodne. Obok niezwykle pięknych literacko i pełnych osobistych refleksji opowieści znajdziemy również takie, które są zaledwie zapisem kronikarskim, i to pozbawionym wszelkich emocji. Każde ze wspomnień, stanowi indywidualny przypadek postrzegania wojny oczami młodych Estończyków (niemal wszyscy urodzili się w latach dwudziestych XX wieku), których wojenny los w walce o niepodległą Estonię zmusił do współpracy z Niemcami. Na kartach „Nadziei wdeptanej w błoto” niejednokrotnie możemy poczytać o traktowaniu Estończyków przez niemieckich żołnierzy jako mięso armatnie lub drugorzędne jednostki w zaopatrzeniowe.

Pełna recenzja i ocena książki
Dywizjon 303: Bitwa o Anglię – recenzja i ocena gry komputerowej

Dywizjon 303: Bitwa o Anglię – recenzja i ocena gry komputerowej

W grze wcielamy się w postać Jana Zumbacha, jednego z najlepszych asów polskiego dywizjonu. Przygodę z grą rozpoczynamy od bazy RAF Northolt, gdzie mamy możliwość zapoznania się z naszymi kolegami z jednostki, mechanikami oraz swoimi przełożonymi. Z większością z nich możemy porozmawiać. Trzeba przyznać, że twórcy starali się oddać klimat epoki i pod kątem merytorycznym do wypowiadanych przez bohaterów kwestii, nie można mieć większych zastrzeżeń.

Pełna recenzja i ocena gry
Hetman Chrystusa. Biografia świętego Jana Pawła II tom 1 – recenzja i ocena książki

Hetman Chrystusa. Biografia świętego Jana Pawła II tom 1 – recenzja i ocena książki

Taka biografia pontyfikatu Jana Pawła II jak „Hetman Chrystusa” po 40 latach od wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową była i jest potrzebna. Praca Jolanty Sosnowskiej może stanowić dobry początek dla zrozumienia osobowości oraz dziedzictwa pontyfikatu Jana Pawła II. Uważną lekturę polecam szczególnie tym, którzy w papieżu Polaku, chcąc dostrzec coś więcej niż tylko kolejny pomnik, ulicę czy plac nazwany jego imieniem.

Pełna recenzja i ocena książki
„Uwaga, tu Gliwice!” Prowokacja gliwicka 1939 – artykuł popularnonaukowy

„Uwaga, tu Gliwice!” Prowokacja gliwicka 1939 – artykuł popularnonaukowy

Radiostacja Gliwicka cechuje się unikatową, drewnianą wieżą nadawczą i oryginalnie zachowanym kompleksem budynków. Do historii przeszła jednak przede wszystkim jako niemy świadek sławetnej niemieckiej prowokacji z 31 sierpnia 1939 r. – akcji, która stanowiła preludium dla największego konfliktu w dziejach…

Pełny dostęp do artykułu

Facebook