Publicystyka

Klęska imperium zła. Rok 1920 – recenzja

Blisko 100 lat temu, Wojsko Polskie pokonało nacierającą na odrodzoną Polskę, Armię Czerwoną. Wydarzenia, które rozegrały się wieku temu, ukształtowały II Rzeczpospolitą i stały się fundamentem jej niepodległości. Wysiłek całego narodu, zarówno na polu krwawych bitew z bolszewikami oraz w zaciszu gabinetów polityków i dyplomatów, przyczynił się do faktycznej odbudowy państwa, na którego odrodzenie czekało kilka pokoleń Polaków.

Magia wszelkich „okrągłych” rocznic, sprawia, że na rynku wydawniczym ukazuje się wiele ciekawych pozycji książkowych, które mają na celu przypomnienie ważnych wydarzeń lub postaci dla historii świata. Publikacja „Klęska Imperium Zła. Rok 1920” autorstwa profesora Andrzeja Nowaka, wpisuje się w obchodzony właśnie Rok Bitwy Warszawskiej, z okazji jej 100-lecia. Książka, licząca blisko 370 stron, to doskonałe kompendium wiedzy o wojnie polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921, zagrywkach dyplomatycznych wielkich imperiów wobec odrodzonej Polski oraz doskonała analiza „wojny o pamięć” wobec tych wydarzeń z perspektywy polskiej oraz rosyjskiej. Jednym słowem, czytelnik otrzymuję solidną, rzetelną oraz niezwykle wciągającą lekturę, która pozwala na zrozumienie wydarzeń z 1920 roku i ich znaczenia dla historii Polski. Prezentowane w książce treści, zostały zaczerpnięte z wcześniejszych tekstów profesora, które publikował w swoich artykułach oraz książkach, a które przy wydaniu niniejszej pracy zostały przez niego uzupełnione.

Książka podzielona jest na cztery części. W pierwszej, zatytułowanej „Bitwa o Europę. Wojna sowiecka-polska 1919-1920” zostaje przedstawiony militarny aspekt konfliktu pomiędzy odrodzoną Polską a Rosją Bolszewicką. W drugiej części, „Głębsze źródła zwycięstwa” profesor Nowak, dokonuje niezwykle ciekawej analizy polskich dróg do antykomunizmu, przedstawia początki koncepcji prometejskich w polskiej myśli politycznej oraz ukazuje stosunek Józefa Piłsudskiego do Rosji. W szerokiej perspektywie zostaje ukazana „wspaniałą polską niezgodę na zniewolenie” oraz przedstawione pomysły Polaków na rozbicie Imperium Rosyjskiego na przestrzeni wieków. Kolejna część książki „Trzeci pochód Ententy” czy „pierwsza zdrada Zachodu” to przedstawienie zakulisowej polityki wielkich mocarstw wobec Polski i Rosji Sowieckiej w trakcie wojny. Profesor Nowak, doskonale ukazuje prawdziwe intencje wielkich graczy ówczesnej polityki europejskiej wobec wojny polsko-sowieckiej, którzy byli w większości gotowi poświęcić odrodzoną Polskę dla Rosji – czerwonej lub białej. Czwarta, ostatnia częścią książki zatytułowana „Wojna o pamięć” to interesująca analiza współczesnej wojny o pamięć, dotyczącej trudnych momentów w historii Polski i Rosji. Wojny, która toczy się od dziesięcioleci za pomocą rosyjskiej propagandy, polityki oraz historiografii. Profesor Nowak, doskonale pokazuje przyczyny tego zjawiska oraz celnie wskazuje jak niezwykle groźne skutki wiążą się z „kompromisem opartym na kłamstwie.”

Przyznaję, że przeczytałem „Klęskę Imperium Zła” z przyjemnością. Czytelnik otrzymuje w jednej książce wieloaspektową analizę wydarzeń sprzed blisko 100 lat, napisaną przystępnym językiem, wzbogaconą dodatkowo licznymi i przepięknymi zdjęciami. Książka profesora Nowaka, zmusza do refleksji (często niestety gorzkich i trudnych) nad polską historią, ale pozwala również odczuć czytelnikowi dumę z osiągnięć naszych przodków, ich postaw oraz dokonań na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Kup Teraz

Wieczór RDC: Wokół książki „Odszukaj dziadka w…”

19 kwietnia 2020, ponownie byłem gościem pana Piotra Łosia z Radia Dla Ciebie, z którym rozmawiałem o tym, jak w archiwach i za pomocą innych źródłach historycznych poszukuje się danych o przodkach, służących w różnych formacjach wojskowych. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach premiery II wydania poradnika „Odszukaj dziadka w …”. Zapraszam do odsłuchania audycji!

Pełny zapis audycji

Miasta skoszarowane – recenzja

Jak zachować odpowiednie proporcję między rzetelnym opracowaniem naukowym a interesującą lekturą, która pochłonie szerokie grono czytelników? Książka Jana Daniluka „Miasta skoszarowane” jest najlepszą odpowiedzią na to pytanie.

Autor podjął się ambitnego zadania omówienia wojennych losów Gdańska i Sopotu, który w latach 1939-1945 stanowił centralny ośrodek niemieckiej administracji wojskowej dla całego Pomorza Nadwiślańskiego i Kujaw. W okresie wojny Gdańsk był bardzo ważnym wojskowym ośrodkiem gospodarczym i węzłem komunikacyjnym dla Wehrmachtu. W swojej pracy Daniluk przedstawia, w jakim stopniu oraz jakimi środkami zarówno Wehrmacht (w sposób bezpośredni i pośredni), ale również tocząca się przez kilka lat wojna, oddziaływały na życie mieszkańców. Funkcjonujący w latach 1939-1945 na terenie Gdańska i Sopotu, garnizon wojskowy Wehrmachtu stanowił wówczas integralną część obu miast, decydując o niemal każdym aspekcie życia ludności. W omawianym okresie to właśnie wojsku podporządkowano kluczowe decyzje o funkcjonowaniu, kształcie oraz kierunku rozwoju tkanki miejskiej. Historia obu miast przedstawiona z tej perspektywy przyniosła interesujące wyniki.

Czytaj więcej

Armia Hitlera. Machina wojenna Trzeciej Rzeszy – recenzja

Dzięki uprzejmości wydawnictwa „RM” miałem okazję przeczytać pracę Chrisa McNaba „Armia Hitlera. Machina wojenna Trzeciej Rzeszy”.

Książka brytyjskiego historyka jest całościowym ujęciem niemieckich wojsk lądowych oraz organizacji pomocniczych, które je wspomagały w latach 1935-1945. Autor skupił się na trzech głównych kwestiach, które warto w tym miejscu przedstawić. Po pierwsze praca zawiera bardzo szczegółowy opis organizacji oraz struktury niemieckich sił zbrojnych w latach 1935-1945. Zostaje szczegółowo opisana organizacja poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, ze szczególnym zaakcentowaniem formacji piechoty oraz wojsk pancernych. Choć książka dotyczy wojsk lądowych Wehrmachtu, nie brakuje również szczegółowych opisów dotyczących Waffen SS, Organizacji Todta czy Vollksturmu. Dostajemy tym samym szeroki obraz machiny wojennej Trzeciej Rzeszy, przedstawiony w różnych perspektywach. Drugą kwestią poruszaną przez autora jest przedstawienie najważniejszych operacji wojskowych, będących udziałem niemieckich sił zbrojnych. Warto jednak zauważyć, że opis najważniejszych bitew oraz przebiegu działań na poszczególnych frontach mają w tej publikacji znaczenie drugorzędne. Zostaje przedstawiony ogólny zarys sytuacji, bez wchodzenia w detale. Bardziej szczegółowy opis bitew, pojawia się jedyne wtedy, gdy stanowią przykład zastosowanej określonej taktyki przez niemieckich dowódców. Przykładem może być obrona, przez Niemców plaży „Omaha” w Normandii w 1944 r. Prezentacja zmieniającej się w czasie wojny taktyki wojsk niemieckich w starciu z nieprzyjacielem, stanowią tym samym trzecią część pracy Chisa McNaba.

Ogromnym plusem książki jest przebogaty materiał ilustracyjny. Na ponad 250 rycinach i archiwalnych zdjęciach zostało zaprezentowane wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy piechoty oraz wojsk pancernych w różnym okresie czasowym. Publikację wzbogacają przejrzyste mapy obrazujące przebieg działań wojennych na poszczególnych frontach. Na kartach książki, pojawiają się również fragmenty wspomnień niemieckich żołnierzy oraz dosyć obszerne cytaty z niektórych dokumentów wojskowych.  W moim odczuciu, praca brytyjskiego historyka to pewnego rodzaju podręcznik/przewodnik po jednym z rodzajów sił zbrojnych niemieckiego Wehrmachtu. Ciekawie prowadzona narracja, pozwala w przystępny sposób poznać „od środka” wojska lądowe nazistowskiego reżimu z szerokiej perspektywy badawczej. Pozycja szczególnie godna polecenia dla osób dopiero „raczkujących” w tej ciekawej tematyce.

Kup Teraz

Ronald Reagan. Życie – recenzja

Aktor, który został prezydentem

Z polskiej perspektywy, 40 prezydent USA jest znany ze swojego wsparcia „Solidarności” oraz znakomitych relacji z papieżem Janem Pawłem II. Określany również jest jako osoba, która przyczyniła się do ostatecznego pokonania Związku Sowieckiego, który on sam określał jako „Imperium Zła”. Jak w przypadku każde postaci historycznej, z biegiem lat narasta wokół niej wiele stereotypów oraz uproszczeń, które przysłaniają prawdziwy obraz życia danej jednostki. Z trudnym zadaniem napisania obiektywnej biografii Ronalda Reagana, bo o nim tutaj mowa, zmierzył się amerykański historyk H.W. Brands

Ronald Reagan, który urodził się w 1911 roku w Tampico, przebył długą drogę do Białego Domu. Wcześniej parał się ratownictwem w Dixon, komentowaniem wydarzeń sportowych w radiu oraz grą aktorską w Hollywood. Swoją karierę polityczną rozpoczął dopiero w 1964 roku, w trakcie kampanii wyborczej Barry’ego Goldwatera. Podczas jego konwencji wyborczej, mając okazję do wygłoszenia przemówienia, porwał swoich słuchaczy i tuzy partii republikańskiej, którzy dostrzegli w nim swoją nową nadzieję. Reagan, jak słusznie pisze autor jego biografii nie mógł się spodziewać, że gdy „pewne drzwi już się zatrzasnęły, nagle kopniakiem otworzył nowe drzwi na oścież”. Takich „kopniaków” w swojej długiej karierze 40 POTUS miał bardzo wiele. Swoją pierwszą pracę w radiu zdobył niekonwencjonalnym zachowaniem. Gdy wychodził z siedziby radia, po usłyszeniu wiadomości o przejęciu etatu przez kogoś innego, celowo na cały głos powiedział: „jak u diabła zostać sprawozdawcą sportowym, jeśli nie można dostać pracy w radio?”. Przypadkowo jego słowa usłyszał szef radiostacji, który dał mu szansę na pokazanie swoich umiejętności. Reagan podjął wyzwanie i rozpoczął pracę w radiu. Jako zawodowy polityk Reagan krok po kroku zdobywał stanowiska i poparcie władz partii republikańskiej, które przypieczętował wygraną nad Jimmym Carterem w listopadzie 1980 r., stając się 20 stycznia 1981 r. 40 prezydentem USA.

W biografii H.W Brandsa zachwyciło mnie całościowe ujęcie sylwetki Ronalda Reagana. Sprawy polityczne, choć stanowią główną część książki, nie przysłaniają opisów innych ważnych aspektów związanych z jego osobowością. 40 prezydenta USA poznajemy również z perspektywy syna, ojca, męża, przyjaciela i zdolnego aktora. Autor biografii korzystając ze wspomnień osób, które osobiście znały Reagana, przedstawiają go jako człowieka, którego przez całe życie cechował niezwykły optymizm. Dzięki niemu potrafił pokonać najgorsze życiowe przeciwności, których na swojej drodze długiego życia miał całkiem sporo. Trudne relacje z ojcem alkoholikiem, kryzysy w małżeństwie, zamach na jego życie, trudne negocjacje z przedstawicielami władz ZSRS, afera Iran-Contras, czy wreszcie pogłębiająca się pod koniec życia choroba Alzheimera. Mnie osobiście zaintrygował przemożny wpływ jaki miała na swojego męża, Nancy Reagan, która nie ograniczała się do roli biernej małżonki oraz Pierwszej Damy. Reagan jest przedstawiany jako niezłomny konserwatysta. Przekładał wolność nad równością, jednostkę ponad grupę, sektor prywatny nad sferę publiczną. W każdej swojej mowie głosił konserwatywną ewangelię. W praktyce politycznej, Reagan kierował się elastycznym pragmatyzmem. Jak słusznie pisze Brands „z tym talentem wiązała się zdolność Reagana do mówienia jednego i robienia czegoś innego. U zwykłej jednostki to hipokryzja, u prezydenta to realizm”. W jaki sposób tego dokonywał, odsyłam do uważnej lektury.

„Reagan. Życie” to pozycja niezwykle interesująca. Warto ją przeczytać dla zrozumienia, że w życiu jednostki nigdy nie jest za późno na otworzenie nowych drzwi. Nawet, gdyby miało to nastąpić za pomocą „kopniaka”.

Kup na Allegro

Wokół tematu „dziadka z Wehrmachtu”. Powszechna służba wojskowa w III Rzeszy – artykuł

W 2020 r. mija 15 lat od kampanii prezydenckiej, gdy jednemu z kandydatów wypomniano, że „jego dziadek służył w Wehrmachcie”. Poruszony temat stał się przedmiotem ogólnopolskiej debaty oraz przyczynił się do wzrostu zainteresowania tematyką Polaków służących w niemieckich siłach zbrojnych. W jaki sposób doszło do tego, że tysiące mieszkańców Górnego Śląska, Pomorza i innych regionów przedwojennej II Rzeczpospolitej było zmuszonych walczyć w „mundurze feldgrau” na różnych frontach II wojny światowej? W cyklu kilku artykułów będę starał się odpowiedzieć na to pytanie, rozpoczynając od przedstawienia zagadnienia powstania powszechnej służby wojskowej w III Rzeszy.

Czytaj więcej

Historia wypraw krzyżowych i frankijskiego Królestwa Jerozolimy. Tom I. – recenzja

Książka jest przede wszystkim ucztą intelektualną. Francuski historyk pisze przepięknie, a jego opowieść wyciąga na długie wieczory. Największa zaletą książki jest ukazanie bardzo skomplikowanych relacji pomiędzy światem muzułmańskim i „Frankami”. Głębokie studium porównawcze, nakreślenie największych postaci obu stron konfliktu oraz ogromna znajomość epoki, kwestii religijnych oraz pragmatyzmu rycerzy Chrystusa i Allaha, sprawiają, że to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów krucjat.

Czytaj więcej

Niemiecki as pancerny na frontach II wojny światowej – recenzja

Wspomnienia pancerniaków walczących na frontach II wojny światowej cieszą się sporą popularnością. W szczególności dotyczy to niemieckich asów pancernych, którzy kierując załogami legendarnych Panter czy Tygrysów siały postrach wśród alianckich żołnierzy. Jednym z nich był Richard Freiherr von Rosen.

 

Czytaj więcej
Kresy

Kresy. Śladami wielkich Polaków – recenzja

Kresy od wieków stanowią dla polskich twórców źródło niewyczerpanych inspiracji. Podróżując po ziemiach dawnej Rzeczpospolitej, człowiek obcuje z inną rzeczywistością. W poznawaniu historii tych niezwykłych ziem oraz żyjących tam bohaterów historii Polski, sprzyja najnowsza publikacja duetu pisarskiego Mirka i Magdy Osip-Pokrywki.

Czytaj więcej

11 listopada inny niż wszystkie … felieton

Narodowe Święto Niepodległości zawsze mnie skłania do wielu refleksji. Tym razem nad tematem odchodzenia na wieczną wartę ostatnich żyjących świadków II wojny światowej oraz świadectwa, jakie po sobie pozostawili. 1 listopada 2019 r. zmarła pani kapitan Krystyna Koczy. Urodzona w 1928 r. w Katowicach, w okresie II wojny światowej była kurierką i łączniczką Związku Walki Zbrojnej, a potem Armii Krajowej.

Czytaj więcej

Wieczór RDC: „Odszukaj dziadka w…”, czyli gdzie szukać informacji o przodkach

2 listopada byłem gościem pana Piotra Łosia z Radia Dla Ciebie, z którym rozmawiałem o tym, jak w archiwach i za pomocą innych źródłach historycznych poszukuje się danych o przodkach, służących w różnych formacjach wojskowych. Zapraszam do odsłuchania audycji!

Pełny zapis audycji

Waffen-SS – recenzja

Kolaboranci? Idealiści? Zdrajcy? Wojownicy? 

Pasjonaci niemieckich sił zbrojnych w okresie II wojny światowej nie mogą narzekać na brak interesujących pozycji książkowych. W szczególności dotyczy to tematyki Waffen SS, która od wielu lat wzbudza zainteresowanie różnych grup czytelników. Krwawe i brutalne walki na frontach, udział tysięcy ochotników z niemal całej Europy oraz szereg mitów, które narosły wokół tej formacji na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci sprzyja wydawaniu kolejnych pozycji. Jedną z najnowszych publikacji na temat tej zbrodniczej organizacji jest praca pod redakcją Jochena Boehlera i Roberta Gerwarth’a wydana przez Znak Horyzont.

Pomysł na napisanie książki dotyczącej nie-Niemców służących w Waffen SS, narodził się na międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Ponadnarodowa „milicja” Himmlera: Lokalna współpraca z oddziałami SS i policji w kontekście II wojny światowej w przestrzeni europejskiej”, zorganizowanej w 2014 r. przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Grono prelegentów, przez kilka następnych lat spotykało się przy różnych okazjach, kontynuując i rozszerzając tematykę toruńskiej konferencji. Efektem prac historyków z ponad 30 różnych krajów, jest wydana w 2017 r., nakładem Oxford University Press książka „The Waffen SS. A European History”, która na rynku polskim ukazała się pod tytułem „Waffen-SS”.

Publikacja, podzielona na 10 obszernych rozdziałów, skupia się na ukazaniu historii pół miliona Europejczyków walczących u boku Niemców w różnych dywizjach Waffen-SS. Warto na samym początku podkreślić, że jest to przede wszystkim opis historii społecznej cudzoziemskich żołnierzy tej zbrodniczej formacji. Na kartach książki, nie znajdziemy zbyt wielu opisów militarnych toczonych przez dywizje Waffen-SS, ponieważ nie stanowią one głównego pola badawczego dla grona badaczy z rożnych państw. Publikacje otwierają dwa rozdziały, które dotyczą ogólnej charakterystyki ponadnarodowej historii Waffen SS złożonych z obcokrajowców, oraz teorii rasowych i realiów okupacji na podbitych obszarach wschodnich. Kolejne rozdziały, pogrupowane na poszczególne regiony Starego Kontynentu stanowią główną część książki. Prezentowane artykuły koncentrują się na szczegółowej analizie motywów wstępowania w szeregi Waffen-SS licznych nieniemieckich ochotników, ukazaniu podobieństw oraz różnic w organizacji i roli dywizji SS w poszczególnych częściach Europy oraz stosunku rodowitych Niemców do „europejskich” dywizji w trakcie wojny. Osobną, ale bardzo wartościową część pracy stanowią dwa ostatnie rozdziały, dotyczące powojennych losów nieniemieckich członków SS. Autorzy pokusili się o ciekawą analizę porównawczą pamięci i roli byłych „europejskich” esesmanów w powojennych społecznościach, z których się wywodzili. Nie zabrakło również odniesień do współczesności, gdzie badacze starają się opisać „fenomen” podchwycenia (zwłaszcza po 1989 r.) europejskiej historii minionej wojny w ujęciu weteranów Waffen-SS i roli ich młodszych „sukcesorów” w propagowaniu „białej legendy” tych zbrodniczych formacji.

Prezentowane w książce artykuły, choć napisane przez kilkudziesięciu autorów z całej Europy, trzymają w mojej ocenie bardzo równy poziom. Czytelnik otrzymuje rozbudowane, paneuropejskie studium historyczne, które jest skierowane do szerokiego grona czytelników. Prezentowane w książce artykuły, choć mają charakter ściśle naukowy, zostały przez ich autorów przystępnie napisane i okraszone sporą ilością interesujących wspomnień byłych członków Waffen-SS (i nie tylko), z których wiele nigdy wcześniej nie było publikowanych. Na uwagę zasługuję również eleganckie wydanie książki i interesująca wkładka ze zdjęciami.  Reasumując, recenzowana pozycja stanowi udaną syntezę udziału nieniemieckich żołnierzy w tej „elitarnej” formacji w okresie II wojny światowej opisanej na szerokim tle społecznym, geograficznym i kulturowym.

Książkę otrzymałem dzięki uprzejmości p. Marii Adamik-Kubali z Znak Horyzont

Kup książkę
Bastion nad Wartą

Bastion nad Wartą – recenzja

Poznań w 1945 roku był dużą twierdzą niemiecką na drodze wojsk sowieckich zmierzających do Berlina. Kilkutygodniowe, intensywne walki o stolicę Wielkopolski, z niemieckiej perspektywy opisuje praca Gunthera Baumana.

Czytaj więcej

Każdy może odszukać dziadka w Wehrmachcie. Powstał poradnik, jak się do tego zabrać – wywiad

We wrześniu, miałem okazję porozmawiać z panem Józefem Krzykiem na temat poszukiwań „dziadka z Wehrmachtu”. Zapraszam do lektury!

 

Czytaj więcej

Odszukaj dziadka w… – wywiad

Zainteresowanie historią lokalną i dziejami rodziny przeżywa dziś swoisty renesans. Coraz więcej osób decyduje się na poszukiwanie informacji o swoich przodkach, aby przygotować drzewo genealogiczne. O tym jak zacząć i z jakich archiwów należy skorzystać rozmawiałem z Magdaleną Mikrut-Majeranek, redaktor naczelną Histmag.org.

Czytaj więcej

Zapomniany Żołnierz – recenzja książki

Guy Sajer. Chłopak urodzony na pograniczu francusko-niemieckim, którego ojciec był Francuzem pochodzącym z Masywu Centralnego, a matka Niemką z Saksonii. Sajer, na jesieni 1942 roku, zafascynowany mundurem niemieckim, wstępuję w szeregi wojska niemieckiego, aby służyć swojej nowej „ojczyźnie” – Niemcom – na dobre i na złe. Kilkunastoletni szeregowy marzy początkowo o przeżyciu wspaniałej wojennej przygody. Sajer to idealista, który jest cichym adoratorem dyscypliny i potęgi niemieckiej armii, oraz marzący o staniem się jak najszybciej częścią niemieckiej wspólnoty. Jednakże już pierwszy kontakt z brutalnością wojny, wpierw jako żołnierz jednostki transportowej, a później jako ochotnik elitarnej dywizji Großdeutschland, sprawiają, że wszelkie ideały i wielkie hasła odchodzą w niepamięć.

Czytaj więcej

Orlęta lwowskie – recenzja książki

Lwów zawsze wierny …

Lwów, ostoja polskości na wschodzie, pozostaje do dnia dzisiejszego w sercach Polaków. Miasto, z którym było związane setki polskich artystów, naukowców i wybitnych polityków, pozostało zawsze wierne Polsce. Również w tych najtrudniejszych chwilach, jak z okresu bitwy o Lwów w latach 1918-1919. Orlęta Lwowskie, autorstwa profesora Wojciecha Roszkowskiego, to niezwykłe wydawnictwo albumowe, z pięknie poprowadzoną narracją historyczną oraz delikatną nutką nostalgii, która nie przysłania jednak ogromnego szacunku autora dla orląt lwowskich. Tym pięknym mianem zostały określone pokolenia polskiej młodzieży i dzieci, które wychowane w szacunku i miłości do swojego miasta i wolnej Ojczyzny,  przystąpiły do krwawej walki o polski Lwów na jesień 1918 roku. Czytając książkę, należy oddać profesorowi Roszkowskiemu, zachowany przez niego obiektywizm oraz olbrzymią empatię dla młodocianych bohaterów sprzed ponad 100 lat. Czytając książkę, czytelnik niejednokrotnie będzie zdumiony postawą chłopców i dziewczyn, dla których wolna Polska i ich kochane miasto Lwów, znaczyły więcej niż ich młode życie. Z dzisiejszej perspektywy, gdzie dla takich słów jak poświęcenie, wytrwałość czy męstwo nie ma po prostu miejsca, postawa tych młodych ludzi skłania do wielu refleksji. Czytając książkę, nie skupiałem się aż tak bardzo na opisie historii konfliktu polsko-ukraińskiego. Bardziej interesowały mnie bezpośrednie przeżycia głównych uczestników walk o polski Lwów, których wspomnienia zostały szeroko zaprezentowane w niniejszej pracy. Cytowane relacje, doskonale oddają grozę zmagań z lata 1918-1919, ale również nadzieję młodych ludzi na szczęśliwe zakończenie konfliktu. Profesor Roszkowski, oprócz opisania samej historii wojny polsko-ukraińskiej, przedstawia również dzieje pamięci o lwowskich orlętach na przestrzeni ostatnich 100 lat. Pamięci niszczonej, poniżanej, brutalnie zabijanej, ale jednak nigdy nie zabranej z serc Polaków i Polek rozrzuconych po całym świecie. Taki album jak Orlęta Lwowskie, przypomina nam, cytując profesora Roszkowskiego, że los narodu to nie tylko to, co jest tu i teraz, co każdy z nas widzi przed sobą. Los Narodu, to pamięć, którą trzeba pielęgnować i wciąż o nią walczyć …

Książkę otrzymałem dzięki uprzejmości wydawnictwa Biały Kruk, za co bardzo dziękuję. 10 złotych z każdego sprzedanego egzemplarza książki zostanie przeznaczone na budowę Pomnika Orląt Lwowskich w Krakowie.

Kup książkę
audycja

Wieczór RDC: „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa”

6 stycznia byłem gościem pana Piotra Łosia, z którym rozmawiałem o mojej książce. W trakcie audycji opowiedziałem m.in. o losach głównego bohatera, problemie przymusowego poboru Polaków do Wehrmachtu oraz kwestii Volklisty na Górnym Śląsku. Zapraszam do odsłuchania zapisu naszej wspólnej rozmowy!

Pełny zapis audycji
battlefield

Battlefield V – recenzja i ocena gry komputerowej

Gdy w maju 2018 roku, ukazał się pierwszy zwiastun nowej odsłony serii „Battlefield” wiele osób zastanawiało się po jego obejrzeniu, w jakich realiach będzie umieszczona akcja gry. Jaskrawa kolorystka, niesłychanie dynamiczna akcja, dziewczyna-żołnierz z metalową protezą ręki oraz dziwaczne umundurowanie żołnierzy, zupełnie nie przypominały realiów II wojny światowej. Konflikt z lat 1939-1945, którzy przedstawili twórcy w swoim trailerze, spotkał się z olbrzymim niezadowoleniem graczy. Wsłuchując się w negatywne oceny społeczności, EA DICE, postanowiło odejść od najbardziej kontrowersyjnych pomysłów i uczynić grę bardziej przypominającą produkcję dotycząca największego konfliktu w dziejach ludzkości. Czy to się udało?

Pełna recenzja i ocena gry
Nadzieja wdeptana w błoto tom 2 – recenzja i ocena książki

Nadzieja wdeptana w błoto tom 2 – recenzja i ocena książki

Zamieszczone w pracy wspomnienia są bardzo różnorodne. Obok niezwykle pięknych literacko i pełnych osobistych refleksji opowieści znajdziemy również takie, które są zaledwie zapisem kronikarskim, i to pozbawionym wszelkich emocji. Każde ze wspomnień, stanowi indywidualny przypadek postrzegania wojny oczami młodych Estończyków (niemal wszyscy urodzili się w latach dwudziestych XX wieku), których wojenny los w walce o niepodległą Estonię zmusił do współpracy z Niemcami. Na kartach „Nadziei wdeptanej w błoto” niejednokrotnie możemy poczytać o traktowaniu Estończyków przez niemieckich żołnierzy jako mięso armatnie lub drugorzędne jednostki w zaopatrzeniowe.

Pełna recenzja i ocena książki
Dywizjon 303: Bitwa o Anglię – recenzja i ocena gry komputerowej

Dywizjon 303: Bitwa o Anglię – recenzja i ocena gry komputerowej

W grze wcielamy się w postać Jana Zumbacha, jednego z najlepszych asów polskiego dywizjonu. Przygodę z grą rozpoczynamy od bazy RAF Northolt, gdzie mamy możliwość zapoznania się z naszymi kolegami z jednostki, mechanikami oraz swoimi przełożonymi. Z większością z nich możemy porozmawiać. Trzeba przyznać, że twórcy starali się oddać klimat epoki i pod kątem merytorycznym do wypowiadanych przez bohaterów kwestii, nie można mieć większych zastrzeżeń.

Pełna recenzja i ocena gry
Hetman Chrystusa. Biografia świętego Jana Pawła II tom 1 – recenzja i ocena książki

Hetman Chrystusa. Biografia świętego Jana Pawła II tom 1 – recenzja i ocena książki

Taka biografia pontyfikatu Jana Pawła II jak „Hetman Chrystusa” po 40 latach od wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową była i jest potrzebna. Praca Jolanty Sosnowskiej może stanowić dobry początek dla zrozumienia osobowości oraz dziedzictwa pontyfikatu Jana Pawła II. Uważną lekturę polecam szczególnie tym, którzy w papieżu Polaku, chcąc dostrzec coś więcej niż tylko kolejny pomnik, ulicę czy plac nazwany jego imieniem.

Pełna recenzja i ocena książki
„Uwaga, tu Gliwice!” Prowokacja gliwicka 1939 – artykuł popularnonaukowy

„Uwaga, tu Gliwice!” Prowokacja gliwicka 1939 – artykuł popularnonaukowy

Radiostacja Gliwicka cechuje się unikatową, drewnianą wieżą nadawczą i oryginalnie zachowanym kompleksem budynków. Do historii przeszła jednak przede wszystkim jako niemy świadek sławetnej niemieckiej prowokacji z 31 sierpnia 1939 r. – akcji, która stanowiła preludium dla największego konfliktu w dziejach…

Pełny dostęp do artykułu

Facebook